Léto máme tu a s ním nastává doba dovolených. Covid ne Covid lidé jsou natěšeni na poznávání nových krajin, odpočinek u moře, exotiku, ale i naopak na dobrodružství a na nové zážitky.

S ústupem SARS-CoV-2 se postupně uvolňují opatření a otevírají hranice. Ovšem ne všechny stejně. Seznam zemí je aktualizován v týdenních intervalech vždy v pondělí podle aktuální epidemiologické situace na internetových stránkách MZ ČR (https://koronavirus.mzcr.cz/).

Ve většině evropských zemí zůstává nízké riziko nákazy covid-19, situace v Belgii se zlepšila. Epidemiologové aktualizovali mapu, která znázorňuje míru rizika v souvislosti s nákazou covid-19, tzv. semafor. Situace se zlepšila v Belgii, která se nově zařadila mezi zelené státy.

Mezi zeměmi s vysokým rizikem nákazy je i nadále Švédsko, Portugalsko a Slezské vojvodství v Polsku. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje českým občanům sledovat před vycestováním vývoj epidemiologické situace v daných zemích.

Skutečný seznam zemí, do kterých lze vycestovat, však vypadá jinak. Část světa má stále uzavřená hranice nebo omezení tak, že cestování je problematické či zcela znemožněno.

Vyhráno není ani v Evropě a dokonce i v tzv. zelených státech. Objevují se i sem tam nová ohniska. Jako například aktuálně na severu Německa v okrese Gűtersloh. Významná omezení čekají i v sousedním okrese.

Co nabízí pojišťovny a jejich cestovní pojištění?

U zeleně a oranžově označených zemí platí plný rozsah pojištění v případě léčebných výloh a to včetně pojistných událostí souvisejících s onemocněním COVID. V bezpečné zemi pojišťovny potom deklarují úhradu léčebných výloh, potřebnou hospitalizaci, asistenční služby, i případnou repatriaci do ČR.

Pokud by se situace zhoršila v době, kdy v dané zemi pobýváte, nebo jste na cestě, měla by se na vše vztahovat pojistná ochrana v uvedené míře. Je však nutné sledovat tyto informace.

Co případné náklady související s karanténou jako takovou?

Pobyt, strava, prodloužené parkování nebývá předmětem pojištění. Nutno zkontrolovat podmínky a případné prodloužení komunikovat s pojišťovnou, resp. asistenční službou.

Pokud budete umístěni do technické karantény, nemáte nárok zpoždění/zrušení letu a to z prostého důvodu, že nemůžete reálně využít plánovaný let.

Technická karanténa – situace, kdy pojištěná osoba umístěna do karantény z preventivních důvodů (např. příjezd do destinace, návrat z destinace, kontakt s nakaženým), není předmětem krytí cestovního pojištění

Zdravotní karanténa – situace, kdy je u pojištěného potvrzeno onemocnění COVID 19, jsou z cestovního pojištění kryta všechna rizika (léčebné výlohy, náklady na repatriaci, storno cesty).

Nacházíte se v místě, na které byla uvalena karanténa, snažte se co nejrychleji kontaktovat zastupitelský úřad ČR. Na nucenou karanténu se obyčejně pohlíží jako na pobyt v nemocnici.

V médiích se objevují hlasy, aby lidé raději toto léto ještě zůstali doma a pomohli tak cestovnímu ruchu ve vlastní zemi. Naprosto souhlasím, máme mnoho krásných míst a není problém zažít i zde skvělou dovolenou plnou poznání a nezapomenutelných zážitků.