Majetkové plánování

Finanční plánování nám zvyšuje míru jistoty a přijetí odpovědnosti za vlastní budoucnost. Každého z nás čekají v životě milníky, ať už radostné jako pořízení vlastního bydlení, svatba, narození dětí, jejich studium, či ty nepříliš šťastné v podobě závažné nemoci, rozvodu, ztráty zaměstnání. Právě kvalitní finanční plán nám pomůže se na jmenované milníky připravit dopředu a mít na ně dostatek peněz. Navíc nám šetří čas i peníze.

POMOHU VÁM V OBLASTI

Vlastní prostor k bydlení je jednou ze základních potřeb každého z nás. Jeho pořízení je však významným životním a finančním rozhodnutím se značným dopadem pro naši budoucnost.

JAK TO FUNGUJE V PRAXI

ZJISTÍM VAŠI FINANČNÍ SITUACI

Je potřeba si umět spočítat, kolik peněz odkud dostáváme a kolik na co vydáváme. To znamená, umět si sestavit rozpočet a zjistit své volné zdroje, tzv. CashFlow.

STANOVÍM STRATEGIE PRO SPLNĚNÍ CÍLŮ

Pokud bychom zůstali v rovině snu, tak je dost dobře možné, že se nám v reálném životě sen nikdy nesplní. Když, ale svoje přání proměníme v cíl, tak už k němu můžeme směřovat své úsilí a vydat se na jasně popsanou cestu.

POKUSÍM SE PRO VÁS ZÍSKAT VÍCE PENĚZ

Vždy je nějaká možnost, jak získat víc a utrácet méně. To znamená revidovat svůj rozpočet, získat výhodnější podmínky na svých smlouvách a zakomponovat do nich svůj cíl.

VYPRACUJI VÁM FINANČNÍ PLÁN NA MÍRU

Připravím jednotlivé kroky, porovnám možnosti trhu, shrnu vám nejvýhodnější nabídky, probereme důležitost produktů, aby se za nic neutrácelo zbytečně, nastavíme spolu limity, strategie a zkrátka budeme společně postupovat podle plánu v každodenním životě, který nás dovede k Vašim splněným cílům.

PRAVIDELNÁ AKTUALIZACE A KONTROLA

Finanční plán pravidelně, nejlépe jednou ročně aktualizujeme. Zjišťuji, jak moc se změnila nebo nezměnila Vaše životní situace. Pokud ano, musíme reagovat včas a být variabilní. Tedy provedeme úpravy tak, aby vše neustále odpovídalo Vašim cílům a potřebám.

PRAVIDLA, KTERÝCH SE DRŽÍM

Martina Podzimková

1. ZBAVIT SE DRAHÝCH DLUHŮ

Draze půjčené peníze vyprázdní naši peněženku rychlostí blesku. Úvěry na zbytné věci, tedy na ty, které lze oželet, jsou nejdražší. Nákupy na kreditní karty sice udělají parádu, ale jejich splácení bude opravdu těžké.

2. VYTVOŘIT SI PROVOZNÍ REZERVU

Na běžný provoz domácnosti bychom měli mít každý vytvořenou rezervu, z které pokryjeme případné nenadálé výdaje. Rezerva by se měla pohybovat ve výši tří až šest měsíců výdajů domácnosti. Je dobré ji mít například na spořicím účtu, aby v případě nouze byla okamžitě k dispozici.

3. DOBŘE A LEVNĚ POJISTIT RODINU A MAJETEK

Opatrnost znamená se zabezpečit v případě nečekaných událostí. Mít kvalitní a levné pojištění. A to jak v případě škod na majetku, tak na zdraví. V oblasti zabezpečení svého zdraví zapomínáme zejména na pojištění velkých rizik, jako je například invalidita.

4. VYŘEŠIT SI VLASTNÍ BYDLENÍ

Abychom si dnes mohli pořídit vlastní bydlení, je třeba splnit řadu podmínek. Jendou z nich je mít alespoň 20 % z pořizovací ceny nemovitosti k dispozici. Další podmínky říkají, že výše dluhu žadatele o hypotéku by neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu a současně by měl na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 % svého měsíčního čistého příjmu.

5. PRAVIDELNĚ INVESTOVAT DO VÝNOSNÝCH STRATEGIÍ A NESPEKULOVAT

Na tvorbu rezerv v horizontu desítek let jsou vhodné pravidelné investice. Čas hraje ve prospěch zhodnocení, takže čím dříve začneme, tím levnější to pro nás bude.

6. NEDRŽET PROSTŘEDKY NA BĚŽNÝCH ÚČTECH A TERMÍNOVANÝCH VKLADECH

I když účty nevydělávají, i přesto na nich peníze necháme. Máme totiž pocit, že na spořicím či běžném účtu úspory nejlépe ochráníme. Ale opravdu je to bezpečné? Na běžných účtech se peníze téměř nezhodnocují, a každý rok ztrácíme hodnotu svých peněz na kupní síle, protože existuje inflace.

7. OPTIMALIZOVAT DRAHÉ PRODUKTY

Tato rada je především o smyslu jednotlivých finančních produktů – tedy důvodech, proč je máme uzavřené. Vedle důvodů je neméně důležité jejich správné nastavení, aby nám opravdu pomohly se zajistit a finančně překlenout problematické období. Například pojistná rizika jako invalidita či smrt krytá v řádech sta tisíců korun nemusí být dostačující.

Co Vás aktuálně zajímá nejvíce?